Witajcie.

Jak zdążyliście zauważyć ostatnimi czasy w co drugi czwartek w naszych kanałach social media pojawiał się nowy odcinek naszego cyklu o lokalnych artystach i rękodzielnikach pod nazwą #ŚLArt – czyli Śladami Lokalnych Artystów. Informujemy, że projekt ten dobiegł końca, choć nadal jego część pozostaje w formie otwartej w ramach stworzonej przy projekcie Bazie Twórców Regionalnych z Miasta i Gminy Bierutów. Dzisiaj zatem nie będzie niestety już kolejnego odcinka a podsumowanie tego co udało się przez ten czas zrobić.

Projekt rozpoczął się w kwietniu, a skończył w sierpniu tego roku. Podczas 10 spotkań, lokalni artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy z Miasta i Gminy Bierutów odkrywali przed nami swoje pasje i talenty. W cyklu, krótkich filmów zaprezentowaliśmy Państwu sylwetki artystów z Miasta i Gminy Bierutów, reprezentujących wiele dziedzin sztuki i technik artystycznych takich jak: malarstwo, rzeźba, haft i rękodzieło artystyczne, kowalstwo oraz wiele innych. Niektórzy są Państwu bardziej znani ze swojej artystycznej działalności, inni nieco mniej. To co ich jednak wszystkich łączy to radość z tego co robią i to, że są mocno związani z gminą Bierutów, chociaż niektórzy mieszkają poza nią. 

Głównym celem projektu była i jest nadal, promocja szeroko pojętego, lokalnego rzemiosła artystycznego pod różnymi postaciami. Chcieliśmy aby w jednym miejscu zaprezentowali się rękodzielnicy, artyści, rzemieślnicy z Bierutowa oraz 16 sołectw, które wchodzą w obszar działalności Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie. Chcemy aby baza ta, stanowiła doskonałe źródło informacji dotyczące zakresu rękodzielnictwa na naszym terenie. 

Tak jak wspominaliśmy na początku projekt już się zakończył jednak w naszej Bazie Twórców Regionalnych z Miasta i Gminy Bierutów może znaleźć się niemal każdy, kto sam tworzy przedmioty, maluje, rzeźbi, lepi, zwija, zawija, szyje czy też dzierga. 

Jeśli zatem tworzycie oryginalne rzeczy, zaprezentujcie swoje prace w naszej Bazie Twórców Regionalnych, która powstaje po to, by promować – to, co nasze, niepowtarzalne i unikatowe. Jednym słowem lokalne rękodzieło. Jesteśmy pewni, że są wśród nas osoby, które tworzą z pasją niezwykłe rzeczy, często jednak pozostają one niezauważone, a prace schowane do “szuflady” w domowym zaciszu. Aby dołączyć do naszej Bazy Rękodzielników wystarczy wypełnić formularz -> Formularz zgłoszenia – Baza Twórców Regionalnych Miasta i Gminy Bierutów- i wysłać go na adres e-mail: okiswbierutowie@gmail.com lub wydrukować i złożyć w biurze Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie przy ul Przyjaciół Żołnierza 14a. Do zgłoszenia należy dołączyć kilka zdjęć wykonywanych prac. 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia projektu – uczestnikom, zaproszonym gościom, realizatorom i wszystkim, którzy nas wspierali i dopingowali. Mamy nadzieję, że projekt będzie również inspiracją do bliższego zapoznania się i zgłębienia wiedzy na temat lokalnego rękodzieła a także zachęcania młodych ludzi do interesowania się własnym otoczeniem i rozwijaniem swoich pasji.

A już, wkrótce startujemy z nowym projektem 🙂 Co to będzie ? Dowiecie się już niebawem 🙂

Wszystkie odcinki #ŚLArt dostępne są na:

👉 www.okiswbierutowie/slart

👉 facebook.com/okiswbierutowie

👉 youtube.com/slart

W projekcie udział wzięli:

  1. Estera Łońska-Marczak „Esia na haczyku”
  2. Władysław Zawada „Świeczki”
  3. Marta Cyganek – „Papierowa wiklina” 
  4. Radosław Marczak, Estera Łońska-Marczak – „Zatopione w czasie”
  5. Halina Krzemińska – “Tkactwo”, “Malarstwo”
  6. Justyna Pietroń – Animatorka Kultury, Arteterapeutka
  7. Leszek Krzemiński – „Rzeźba”
  8. Dariusz Komolko – „Witraże”
  9. Bożena Mojsiejew – „Szydełkowanie”
  10. Radosław Marczak – „Kowalstwo”

Realizacja projektu: Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie
Nagrywanie i montaż: Akcja Filmowanie – Rafał Wysocki

ŚLArt - zakończenie projektu