12.10 Bierutów | 18.10 Stronia | 19.10 Paczków | 19.10 Solniki Małe

Przed nami kolejna inicjatywa w ramach projektu "OKiS - witamy na pokładzie", realizowana z programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2019 Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, na którą serdecznie zapraszamy!

"Żyjemy w świecie, w którym wszystko bardzo szybko się zmienia, a to, co kiedyś było nowinką techniczną, dzisiaj odchodzi do lamusa. Na naszych oczach następują zmiany, które możemy i powinniśmy uchwycić, aby idąc w przyszłość, nie zapominać o przeszłości" - taka idea przyświeca organizowanym warsztatom mówi autor pomysłu Konrad Galicki.

W ramach organizowanych zajęć odbędą się międzypokoleniowe warsztaty z ceramiki ludowej pod okiem doświadczonego instruktora. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzież, dorośli i mają na celu wspólne spotkanie między pokoleniami, dające inspirację do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń. Ponadto będzie to możliwość zapoznania się z kulturą regionalną oraz z dziedziną sztuki użytkowej jaką jest ceramika. Równocześnie odbywać  się będzie wystawa na, której zostaną zgromadzone przedmioty i sprzęty użytku domowego nie tylko z ubiegłych stuleci, ale również z XX wieku przypominające zarówno dawną jak i tę nie tak odległą historię. Na wystawie będzie można zobaczyć narzędzia, którymi posługiwali się mieszkańcy wsi oraz stare fotografie miejscowości z terenu Miasta i Gminy Bierutów. Po warsztatach jeśli będzie taka możliwość, warunki i czas wspólnie przygotujemy ognisko, na którym upieczemy kiełbaski. Przy ognisku dziadkowie i rodzice dzieci mogą opowiadać młodszemu pokoleniu o swoim dzieciństwie i zabawach, w które bawili się będąc dziećmi a także jak pamiętają miejscowość, w której mieszkamy z dawnych lat. Każdy z uczestników na koniec zajęć otrzyma imienny, pamiątkowy dyplom za uczestnictwo w warsztatach.

Dzięki udziałowi w zajęciach młodsze pokolenie zobaczy jak się żyło na co dzień dawniej, z jakich urządzeń się korzystało, jak spędzało się wolny czas oraz, że historia jest bardzo ciekawa. Dorośli przypomną sobie swoje dzieciństwo i będą mieli okazję przekazać młodszemu pokoleniu swoje wspomnienia kosztując takich przysmaków jak staropolskie faworki 🥐z cukrem pudrem, drożdżówka ze śliwkami z przepyszną kruszonką 🥮 (którą każdy wyjadał w pierwszej kolejności 😄), czy tradycyjnie wypiekany, świeży chleb na zakwasie 🍞 a do tego aromatyczna kawa ☕ i prawdziwy owocowy kompot🥤, który często był słodkim podsumowaniem domowego obiadu 😍.

Zatem serdecznie zapraszamy 😀! prosimy u udostępnianie 👍

Miejsce realizacji:
1. 12.10.2019 - Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie
2. 18.10.2019 - Świetlica Wiejska w Stroni
3. 19.10.2019 - Świetlica Wiejska w Paczkowie
4. 19.10.2019 - Świetlica Wiejska w Solnikach Małych

Ps. Warsztaty ceramiczne mają charakter otwarty i są bezpłatne. Jednak pamiętajmy, że ilość miejsc jest ograniczona! Zachęcamy do zapisów pod nr tel. 730 773 767 lub bezpośrednio w sekretariacie Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie.